Hol helyezkedhetsz el a Testépítés és Fitnesz sportoktató tanfolyam elvégzése után?

Mint tudjuk, az edzőgyártás manapság elég nagy léptékben halad. A fitnesz szakmáról az általános köztudatban az szerepel, hogy edzőnek/sportoktatónak lenni egy nagyon klassz dolog, dől a lóvé… és igazából (most, hogy egy percig gondolkodtam, mit írhatnék még ide), azt hiszem ez a legnagyobb motiváló erő. Ezért rengetegen jelentkeznek edzőiskolába. Valakit érdekel az is, hogy esetleg mit tanulhat, kevesebben vannak azok, akiknél az is játszik, hogy segíteni szeretnének az embereken, szeretnének emberekkel foglalkozni. A legkevesebben talán azok vannak, akiket érdekel a szakma, de elsősorban maguk miatt szeretnék megcsinálni, mert ők szeretnének egy olyan tudáshoz jutni, amit alkalmazva a lehető leghatékonyabb fejlődést érhetik el, esetleg versenyen is megmérettetnék magukat, vagy akár a későbbiekben másoknak is szeretnének segítséget nyújtani.

Hol helyezkedhetsz el a bizonyítványoddal?testépítő edzőképzés terem edzés
Egy testépítés és fitness oktatói/edzői tanfolyam elvégzése után a tanulók teremedzői-személyi edzői munkakör betöltésére alkalmasak. Ezeket általában így együtt szokták hirdetni a fitnesz termek. A „személyi edzői” felhívás ugyan helytálló a testépítő edzők számára is, de tudásuk sajnos még nem közelíti meg azokét az edzőkét, akik személyi edző tanfolyamot is elvégeztek. Egy sportoktatói tanfolyamot végzett tanuló nincs felkészítve a személyi edzői feladatok teljes lefedésére. A személyi edző tanfolyam pont azért külön tanfolyam, mert rengeteg információt ad még, ami nem is férne bele egy fitnesz edzői tanfolyam tananyagába. ((Hogy hogyan válhatsz profi személyi edzővé az alábbi bejegyzésünkből megtudhatod)

Mit takar a teremedző munkakör?!
Teremedzőként egy fitnesz teremben fogsz felügyelni. Röviden ez. A termek válogatják, hogy mit várnak el a teremedzőjüktől és mennyire igényesek. A munkaköri feladataid közé tartozik:

– felügyelni a gépek tisztaságára, helyes használatára, ha rosszul csinál valaki egy gyakorlatot, kötelességed szólni, a sérülések és esetlegesen a gép megrongálódásának elkerülése érdekében

– felügyelni a rendre. Ha valaki széthagyja az eszközöket, szólj neki! (Tudnod kell, hogy milyen hangon kezdd el a társalgást!) A legtöbb terem házi rendjében benne van, hogy használat után a vendégek fertőtlenítsék a gépeket és rakják vissza a helyükre az eszközöket! Persze van olyan időszak, amikor sokan mozognak a teremben és nem feltétlenül tudsz erre figyelni, széthagyják a dolgokat és össze-vissza is pakolják vissza. Ilyenkor bizony a végén rád marad, hogy rendet rakj, de ennyitől nem kell kétségbe esni. Ha lány vagy, akkor kérsz segítséget, ha valami esetleg nehéz, de sokszor fel is ajánlják a vendégek, hogy segítenek. És egyből már megy a kommunikáció is! Fontos, hogy lássák és megmutasd nekik, hogy létezik REND, különben káosz lesz mindig. Ha látják, hogy Te rendezkedsz és pakolsz, akkor ők is fognak.

– folyamatosan érdeklődéssel és figyelemmel kísérni a vendégeket

– helyt kell állnod, ha valakinek valamivel problémája van, hozzád fog odamenni, Te vagy az első számú kontakt, akinek panaszkodni fognak, vagy akivel az örömüket osztják meg

– nem csak a vendégek kezdeményezhetik a kontaktot. Te ugyan úgy menj és beszélgess! Van, akinek ez nem hiányzik, éreztetni fogja. Van, aki szívesen veszi. A lényeg, hogy lássák, hogy Te ott vagy! És azért vagy ott, mert Te vagy a teremedző! Nem baj, ha nem kell nekik a segítséged, de érezzék, hogy úgymond „biztonságban vannak”, ha valami történik, rád számíthatnak.

Ami pedig szintén fontos, és amit hasznodra is fordíthatsz:

– a kisugárzás rengeteget számít, légy pozitív és mosolyogj! Ha Te vidám vagy, akkor mindenki vidám! A teremben Te vagy a Jani, Te vagy a mozgatórugó!

– tiszteld edzőtársaidat! Egy teremben több edző is dolgozik, mindenki máshonnan jön, mindenki máshol tanult és máshogy csinál, vagy csináltat dolgokat. Fontos, hogy figyelj! És szakmailag diskurálj! Nagyon sokat tanulhatsz tőlük és ők is tőled!

Mitől leszel szakmailag hiteles edző?

A teremedzőnek kötelessége, hogy tudja az eszközök és gépek megfelelő használatát, tudja, melyik gép milyen izomcsoport(ok) erősítésére alkalmas, milyen gyakorlatokat végezhetünk velük, hogy tudjuk ezeket variálni, milyen állóképességet és cardiovascularis rendszert fejlesztő gépek vannak, van fogalma róla, hogy léteznek kiseszközök is, tisztában van az élettani, anatómiai, edzéselméleti (alap)fogalmakkal, összefüggésekkel, az edzések élettani hatásaival, az edzésterv-készítés lépéseivel. Amit még tud: hogy egy test átalakulását nem csak az edzés, hanem a táplálkozás is befolyásolja. Táplálkozási tanácsadást adhat, de személyre szabott diétát nem! Természetesen vannak olyan edzők, akik írnak diétát. Emiatt nagyon sokan azt gondolják, hogy ez normális edzői feladat! Azonban pont azért van külön dietetikus szakma, ami 4 vagy 5 éves felsőfokú tanulmányokkal jár, mert rengeteg befolyásoló tényező van, amit figyelembe kell venni, és ha a dietetikus 4 vagy 5 évig tanulja, az egy képzésen belül vajon hol fér bele? Úgy, hogy ráadásul itt az edzői szakmát is meg kell tanulni, így idő csak az alapvető táplálkozási irányelvek és összefüggések elsajátítására van!

A testépítő edző azt is tudja, hogy az emberek csak kis százaléka teljesen egészséges. Kizárt, hogy edzői pályafutása során csak egészséges emberek fogják a segítségét kérni. Ennek tudatában igen is nagy felelősség hárul rá! A vendégek rendelkezhetnek mozgásszervi, belgyógyászati, ortopéd stb. problémákkal, tudni kell, mi mit jelent és annak megfelelően mutatni pl. gyakorlatot vagy egy bizonyos gyakorlatra alternatívát, hogy a probléma rosszabbodását teljes mértékben elkerülve fejlődést, vagy legalább szinten tartást érhessünk el. Ezeket a témaköröket a testépítő tanfolyam érinti, de részletesebben a személyi edző tanfolyam keretein belül térnek ki rá. Azaz Te, mint testépítő edző olyan hétköznapi emberekkel foglalkozhatsz, akik egészségesek, nincs olyan problémájuk, ami speciális plusz tudást igényelne. Alapvetően az erőépítésben, alakformálásban vagy jártas, de ha egy olyan vendég jönne hozzád, akinek mondjuk gerincferdülése van, szokott fájni a dereka, ízületi problémái vannak, mert túlsúlyos és magas a vérnyomása, erősen el kell gondolkodnod, hogy az ő átalakulásának levezényléséhez elegendő tudással rendelkezel-e. Mert ő speciális eset. És nagyon nem mindegy, hogy hogyan kezded el vele az edzést.

A fitneszteremben nem csak olyan emberek vannak, akik alkatuknak megfelelően (az alkattípusokról bővebben ebben blog bejegyésünkben olvashattok) átlagos alakúból szeretnének izmosabbá fejlődni. Olyan emberek is vannak, akiknek nagyon sokat kell tenniük azért, hogy egy átlagos alakot egyáltalán elérjenek. És az izomépítés mellett illik pl. az állóképességgel is foglalkozni, a szív és vérkeringési rendszert és légzőrendszert is folyamatosan erősíteni. Tehát ahhoz, hogy meg tudj felelni a vendégeknek és saját magadnak, hogy minél több szituációban és feladatban helyt tudj állni, muszáj fejlesztened magad és tovább tanulni!

Egyik edző szakmát sem lehet úgy felfogni, hogy az edző dirigál és a vendég csinálja és változik! Ha jó edző vagy Te együtt fejlődsz folyamatosan a vendégekkel, és a környezetedből kapott információk, ingerek által alakul a tudásod, a személyiséged és egyre több leszel! És ezt tudod is! Te ugyanúgy előrébb lépsz minden egyes szituáció, probléma megoldása és a környezeted figyelése során. Mert bizony, még akár egy vendégtől is tanulhatsz!

Amiért a teremedző és a személyi edző posztot együtt szokták hirdetni, az azért van, mert ha mint teremedző több órát naponta a teremben töltesz, könnyen alakíthatsz ki kapcsolatokat a vendégekkel és a Te saját személyiségeddel, hitelességeddel, kiállásoddal, tudásoddal könnyen gyűjthetsz magad köré olyan embereket, akik személyi edzés keretein belül vennék igénybe a segítségedet. A teremedzősködéssel töltött idő megelőlegezi, hogy a személyi edzések tartása felé orientálódj, mert a vendégkörödet ki tudod alakítani, amely anyagi szinten is előrelépést jelent neked. De ehhez szakmailag hitelesnek kell lenned és megbízhatónak. Ha pedig úgy érzed, tágítani szeretnéd tudásbázisodat, és nem akarsz megijedni a „problémákkal rendelkező” vendégektől sem, ne habozz továbbképezni magad!

A fitnesz-sportoktató – testépítés tanfolyamunkon olyan biztos tudást sajátíthatsz el, amellyel bátran indulhatsz el a szakmai karriereden, és amely birtokában erős alappal vághatsz neki a személyi edző, vagy más továbbképzések tanfolyamainak. A szakmai életben pedig könnyebben és sikerélményekkel ugorhatod át az akadályokat.

Nem mindegy, hogy hol tanulsz és kiktől.

Várunk szeretettel!

Führer Diána aerobik oktató, testépítés és fitness oktató és személyi edző