A legtöbb ember nem úgy megy le az edzőterembe, hogy Mr. Olympiát akar nyerni, hanem egyszerűen csak meg akar szabadulni egy kis feleslegtől, és szeretne egy kis izmot felszedni. Az edzés hatására bekövetkező pozitív hatásoknak köszönhetően egyre közelebb kerül a gondolat, hogy a kezdő testépítő elinduljon egy amatőr body building versenyen, és aztán már észre sem veszi, de teljesen megfertőződött és már egy profi testépítő versenyére készül.
Természetesen ahhoz, hogy eljussunk és meg is nyerjük a hőn áhított versenyt, a megfelelő genetikai adottságokkal kell rendelkeznünk. A megfelelő genetika mellett megfelelő tudással kell rendelkeznünk ahhoz, hogy body building versenyzők legyünk. Ezt a tudást legkönnyebben testépítés edzőképzés tanfolyamon szerezhetjük meg. Testépítő vagy sportoktató – testépítés tanfolyam elvégzésével szakképzett, megfelelő tudással rendelkező testépítő oktató válhat belőlünk. Egy ilyen sportoktató – testépítés iskolában számos edzéssel, testépítéssel, és egyéb tudománnyal ismerkedhetünk meg. De térjünk vissza a sikeres testépítő genetikai adottságaihoz.
Genetikai adottságok
Azoknak, akik a testépítő versenyzéssel kacérkodnak olyan (anatómiai) adottságokkal kell rendelkezniük, mint a „V” testalkat, azaz széles váll keskeny csípő és karcsú derék. A deltás alkat, a széles váll, a csontok hosszúságától és nagyságától függ, értem ez alatt a kulcscsont hosszát, és a lapockák távolságát a gerincoszloptól. Az alapos amatőr, kezdő testépítő az anatómiai ismereteit is bővíti, amelyet sportoktató – testépítés tanfolyamon könnyen elsajátíthat. Természetesen ez még kevés ahhoz, hogy egy amatőr, vagy profi testépítő (body building) versenyt nyerjünk.
1. Megfelelő izomtömeggel kell rendelkeznünk.
Az izomsejtek száma öröklött. Annak keresztmetszetét testépítő edzés hatására növelni tudjuk, ha nem rendelkezünk megfelelő izom tömeggel, akkor igencsak nehéz a csúcsra jutni. (Bár a legújabb kutatások szerint megfelelően intenzív edzés hatására az izomsejtek számának mennyisége növelhető, igaz ez még nem bizonyított). A megfelelő mennyiségű izomnak egyenletesen kell eloszlani a testen, a testépítő testének arányosnak kell lennie. A bicepsznek csúcsosnak, a hátnak hosszúnak és szélesnek, a tricepsznek lópatkó alakúnak, a combnak hosszúnak és tagoltnak, valamint a vádlinak rombusz formájúnak és teltnek kell lennie. Ez természetesen összefüggésben áll a magassággal és a csontszerkezettel. Nemcsak nagynak és formásnak kell lennie az izomzatnak, hanem szimmetrikusnak, kiegyensúlyozottnak és arányosnak is. Tehát a testépítő vádli keresztmetszetének arányban kell állnia a nyak és a bicepsz vastagságával, illetve a comb vastagságának a törzzsel. Minden izomnak, arányosnak, kecsesnek kell lennie. Egyik izom sem üthet el a többitől, ugyanakkor tagoltnak is kell lennie, nem elég, ha egy nagy köteget látunk, amely keresztcsíkozott, hanem több kis részből kell, hogy összeálljon.
Például a tricepsz mindhárom fejének látszódnia kell, vagy például a térdfeszítő izmai el kell hogy különüljenek egymástól. Most már tudjuk azt, hogy izmunknak megfelelő tömeggel, mérettel, hosszúsággal kell rendelkeznie, és arányosnak, valamint kiegyensúlyozottnak kell lennie. Ezen kívül megfelelő izomtapadással kell rendelkeznie, valamint szálkásnak, erezettnek, és tagoltnak kell lennie. Már csak a megfelelő izomsűrűség hiányzik. Megfelelő alappal kell rendelkeznie a testépítőnek ahhoz, hogy sűrű, és ne felfújt és puha legyen az izomzata. Az izomsűrűség tehát nem más, mint a megfelelő minőségű izom alacsony testzsír százalékkal.
2. A bőr alatti zsír mennyiségének is megfelelően alacsonynak kell lennie ahhoz, hogy az izom keresztcsíkozottsága látszódjon.
Természetesen a zsírsejtek száma is állandó, azoknak csak a keresztmetszete változik fogyás, illetve hízás hatására. Komoly hátránnyal indul az, aki nehezen szabadul meg a felesleges zsírtól. Fontos, hogy a bőr minél jobban tapadjon rá az izomra és minél jobban látszódjon az erezettség is. Az erezettség csak alacsony testzsír százaléknál látszik.
3. A tökéletesen kidolgozott izmok akkor lesznek igazán látványosak, ha kellően vékonyak az ízületek.
Erős vastag ízületeknél jóval nagyobb izomtömeget kell magunkra pakolni, hogy az látványos legyen. A genetikai adottságainkra csak akkor derül fény, ha nekiállunk edzeni. Fontos hogy a megfelelő edzőtermet válasszunk erre a célra. A jó terem kiválasztásának módjait egy testépítő a megfelelő körültekintéssel válassza ki. Ha ebben járatlanok vagyunk egy sportoktató – testépítés tanfolyamon ezt is elsajátíthatjuk. A megfelelő edzésmennyiség elvégzése után derül ki, hogy a testünk hogyan reagál az edzésre. Hosszú éveken át tartó edzés után tudjuk csak meg, hogy alkalmasak vagyunk-e testépítőnek, vagy sem. Természetesen nemcsak a fizikumunk korlátozhat abban, hogy nem leszünk bajnokok, lehet, hogy a körülmények nem alkalmasak arra, hogy a legjobbak közé emelkedjünk. Viszont ekkor sem szabad abbahagyni az edzést, mivel számos jótékony hatása van és emellett egy testépítő oktató tanfolyam elvégzése után kiváló testépítő oktató válhat belőlünk.
Egyéni különbségek
testépítés: no pain-no gainMinden ember más és más tulajdonságokat örököl. A genetika az a tudomány, amely az öröklődéssel foglalkozik. Egyes emberek magasak, mások alacsonyak, mások vékonyak, valaki kövér pontosabban más-más tulajdonságokat örököl felmenőitől. Ezek a tulajdonságok befolyásolják, hogy ki válhat kiváló adottságú testépítővé. Tehát, ezek az adottságok bizonyos korlátok közé szorítanak, de ne felejtsük, mindenki hatalmas eredményt érhet el. Az öröklött tulajdonságok befolyásolják a külső megjelenést és a testösszetételt, tehát minden testépítőnek más az erőssége és a gyengéje. Fontos hogy a body building versenyző ezeket felismerje, és ennek megfelelően alakítsa az edzésprogramját, edzését és diétáját. Ezeket a testalkat különbségeket testtípusoknak hívjuk.
Ezekről a testtípusokról és azoknak a fontosságáról később a következő cikkünkben írunk.
Bátran szóljatok hozzá a bejegyzéshez, vagy ha kérdésetek lenne, keressetek bennünket elérhetőségünkön, örömmel fogunk segíteni!
Trallala Dara