Ez is fejben dől el…
A fitness instruktor képzések hallgatói, és a végzett személyi edzők, aerobik sportoktatók, testépítés-fitnesz sportoktatók is egyre mélyebb tudással rendelkeznek az emberi testről, és arról, hogyan kell megtervezni az edzésmunkát. A gyakorlatban mégis van egy terület, ami sűrűn elfelejtődik. Ez a testi, és idegrendszeri regenerálódás, pedig többek közt ez is el fogja dönteni, hogy valaki képes lesz-e hosszú távon tartani az aktív életmódot, illetve el tudja-e érni a céljait. A szimpatikus, és a paraszimpatikus idegrendszer egyensúlya dönthet ezekről a kérdésekről. Fitness Instruktor képzésünkön elengedhetetlen, hogy ezt is tanítsuk!
Amiről szó lesz:
1. Mi aktiválja a szimpatikus idegrendszert („harcolj, vagy menekülj!”)?
2. Miért fontos a szimpatikus aktiváltság minimalizálása?
3. Milyen technikákkal segíthetik a fitneszedzők, fitness instruktorok a paraszimpatikus idegrendszer munkájának serkentését?
Regenerálódjunk a paraszimpatikus idegrendszer aktiválásával
Az edzések utáni pihenőidőt általában az alapján követik figyelemmel, hogy az izmok készen állnak-e az újabb terhelésre, érezhető-e még bennük fájdalom, vagy esetleg valamilyen sérülés. Szerencsére ez a szemlélet változóban van, egyre szélesedik azon eszközök száma, amelyek a fitness instruktorok, az aerobik sportoktatók, testépítés – fitnesz sportoktatók, személyi edzők számára is elérhetők, és más paramétereket is mérnek. Az ébredési pulzust mind többen kérik számon vendégeiktől, mint ahogyan pulzusmérő órákkal, vagy okos telefonos applikációkkal a szívfrekvencia variabilitás is segít ennek meghatározásában. A izom-, ideg-, és immunrendszer regenerálódása döntően fogja meghatározni, képesek lesznek-e vendégeink elérni céljaikat, vagy sem. A sérült, túledzett, illetve gyengült immunrendszerű vendégek nem tudnak megfelelő szinten teljesíteni. Míg az izmok regenerálása, és az immunrendszer erősítése sokszor van reflektorfényben, az idegrendszerről általában megfeledkezünk.
Azok a fitness instruktorok, személyi edzők, akik képesek vendégeik idegrendszerére is figyelni, jellemzően hamarabb érnek el tartós eredményeket. A paraszimpatikus idegrendszer aktiválása segíti a test adaptációs folyamatait, és a regenerációt.
Az idegrendszer
Az emberi szervezet beépített folyamatai képesek kezelni a mindennapi stresszt. A szimpatikus (SZI), és a paraszimpatikus (PI) idegrendszer egymást kiegyenlítve működik. A SZI lebontó jellegű, és a veszélyes helyzetekben mobilizálja az erőforrásainkat, hogy felvehessük a küzdelmet, vagy elmeneküljünk. Ezzel szemben a PI felépítő jellegű, segít a megnyugvásban, pihenésben, emésztésben, regenerálódásban. Ideális esetben a paraszimpatikus közegben kellene tartózkodnunk, míg szimpatikus idegrendszerünket leginkább csak az életveszélyes helyzetekben kellene használnunk. Szervezetünk a testi-lelki stresszt is úgy értelmezi, hogy aktiválni kell a szimpatikus idegrendszert. Bár nem jelentenek azonnali életveszélyt számunkra, a hektikus életvitelünk, a rengeteg határidő, kávé miatt megemelkedett adrenalin szintünk, a csúcsidős közlekedés, az aggódás, a konfliktusok, mind-mind aktiválják a szimpatikus idegrendszert. Mivel ezek nehezen elkerülhetők manapság, tudatosan kell olyan technikákat alkalmaznunk, melyek inkább a paraszimpatikus idegrendszer működését fogják serkenteni.
Fitness Instruktor képzésünkön nagy hangsúlyt fektetünk ezen jelek felismerésére, hiszen a fitness instruktorok azok, akik első körben találkoznak a vendégekkel a teremben, még mielőtt személyi edzésre hozzájuk, vagy más edzőkhöz eljutnának.
Hogyan vegyük észre ezt a rizikófaktort?
A fitneszterem vendégeinek egyes csoportjainál (ha jobban megnézzük, sokan bele fognak esni valamelyik kategóriába) nagyobb valószínűséggel alakulhat ki szimpatikus dominancia.
Veszélyeztetettek:
– akik fogyni szeretnének, ezért csökkentett kalóriamennyiséget fogyasztanak megnövekedett testmozgás mellett.
– akik jellemzően magas intenzitású edzéseken vesznek részt. – akik otthon, vagy munkahelyükön nagyobb stresszt élnek át folyamatosan.
– akik borúsabban látnak szinte mindent maguk körül.
– az atléták, akik naponta több edzést is végeznek.
Az intenzitás és a stressz
A testmozgás az egészséges, stressz mentes élet egyik legfontosabb kelléke. Ennek ellenére a szervezet számára ez is stresszt jelent, mégpedig minél intenzívebb egy edzés, annál nagyobbat. Ezt azért is hangsúlyozzuk ki, mert manapság a magas intenzitású mozgásformák lettek divatosabbak, amelyek lehet, hogy hatékonyabban képesek csökkenteni a testzsír százalékot, vagy növelni a sportteljesítményt, de káros következményekkel is járhatnak a szervezet számára. Éppen ezért a fitness instruktorok, személyi edzők, sportoktatók számára különösen is fontos feladat, hogy:
1. mérjék a terhelés nagyságát,
2. aktív pihenő napokat építsenek be az edzéstervekbe.
A paraszimpatikus idegrendszer aktiválása
A PI aktiválására számos technika létezik. Mégis nem mindegyik való mindenkinek. A fitness instruktorok, sportoktatók, személyi edzők feladata közé tartozik az is, hogy segítsenek vendégük számára kiválasztani azt a módszert, melyet ők is szívesen alkalmaznak rendszeresen. Ha rosszul választjuk meg ezt, az ellenkező hatást is kiválthat. A meditáció, és a masszázs két jól ismert módja a regenerálódásnak, és a mentális stressztől való megszabadulásnak. Viszont mindkettőnek nagyon sok fajtája létezik. A személyre szabottság elve itt is érvényesül. Ami az egyiknek tökéletesen megfelel, az a másiknak akár idegesítő is lehet.
További relaxációt segítő technikák
A masszázs, és a meditáció mellett más módszereket is alkalmazhatunk nap mint nap:
– mély légzés
– természetjárás
– játék, akár gyermekekkel, állatokkal
– jóga, tai chi, chi kung gyakorlása
Az edzésterv része
A regenerálódás figyelése, és a pihenőnapok beiktatása, megtervezése manapság egyre inkább egyenrangú részét képezik a fitness instruktorok, személyi edzők, sportoktatók munkájának. Ezekkel segíthetjük vendégeinket céljaik elérésében:
1. Határozzuk meg a megfelelő intenzitást, főleg akkor, amikor egyedül edzenek.
2. Hangsúlyozzuk a regenerálódás, és az aktív pihenés fontosságát (ami különösen azoknál lesz kihívás, akik állandóan 100% közelében hajlandóak csak edzeni.
3. Találjuk meg számukra azokat a módszereket, amelyekkel csökkenthetik a napi stressz szintjüket.
A kevesebb néha több elve ezen a területen is érvényesül. Talán egyszerűbbnek, és eredményre vezetőbbnek tűnhet a folyamatos magas intenzitású edzésmunka. Mégis a kutatások is azt mutatják, a szabadidősport terén is a regenerálódás, a paraszimpatikus túlsúly az, amire fitness instruktornak, sportoktatónak, személyi edzőnek, és vendégnek egyaránt törekednie kell.
Iskolánk fitness instruktor képzésén ezen témákon kívül rengeteg olyan témát érintünk, tanítunk, amire nap mint nap érdemes egy fitness instruktornak, személyi edzőnek figyelnie, mert nagyban befolyásolja vendégeinek fejlődését, vagy annak stagnálását.
Fi Emília
Az ART Edzőképzés alapítója, oktatási vezetője és tanára